Kto chce žiť v súlade s pravidlami feng-shui, mal by začať od spálne. Práve táto miestnosť je totiž podľa starého čínskeho učenia jednou z najdôležitejších miestností v našich domovoch. Ako harmonizovať spálňu tak, aby ste si v nej po náročnom dni skutočne oddýchli? Stačí sa riadiť rokmi overenými radami feng-shui a máte po starostiach.

Spálňa a jej umiestnenie

Učenie feng-shui hovorí, že kto chce pokojne spať a zobúdzať sa odpočinutý, nemal by spať v spálni, ktorá susedí s kúpeľňou alebo záchodom. Bohužiaľ, ako naschvál, väčšina z nás to presne takto máme. Nuž čo s tým, čo teraz?

Ak nechcete v byte či dome búrať, zrejme nič. Čo však ovplyvniť môžete prakticky hneď, je premiestniť spálňu do izby najvzdialenejšej od vchodových dverí, ak tomu tak u vás nie je. Ideálne do juhozápadnej časti vášho obydlia.

Miesto pre posteľ

Tým najdôležitejším, čo robí spálňu spálňou, je pravdaže posteľ. Okrem toho, že by mala byť dostatočne pevná a s kvalitným matracom, nie je jedno ani to, kam ju položíte. Minimálne nie podľa feng-shui. Vaša posteľ bude v súlade s jeho učením, ak ju umiestnite uhlopriečne oproti dverám s dobrým výhľadom na dvere. Ale pozor, nohy postele nesmú byť  s dverami v jednej línii!

Taktiež nevyužívajte priestor pod posteľou ako sklad vašich nepotrebných harabúrd a tiež nerobí dobrotu umiestnenie zrkadla priamo oproti posteli. Okno za posteľou je veľké faux-pas, okrem prechladnutia totiž vyvoláva aj neistotu. Posteľ by mala byť vždy prístupná z oboch strán a pekne uprataná, pretože neporiadok na nej či v jej okolí vytvára prekážky, ktoré bránia šíreniu energie.

Farby vo vašej feng-shui spálni

Významnú úlohu pri zariaďovaní spálne zohrávajú farby. Najlepšie farby do spálne podľa čínskeho učenia feng-shui sú zemité, prírodné odtiene hnedej, béžovej i oranžovej. Pre pokojný spánok je vítaná tiež svetlomodrá a pastelové odtiene zelenej.

Kto túži vniesť od spálne viac vášne, môže si ju oživiť červenou na stenách či vo forme doplnkov. Červená farba sa však neodporúča do detskej izby, mohla by totiž u detí podnietiť agresívne správanie.