Obľúbeným riešením mnohých moderných domácností je búrať steny, minimalizovať priečky a žiť spolu a šťastne v jednom veľkom, otvorenom priestore.

Spojená kuchyňa, jedáleň a obývačka? Trend a realita mnohých z nás.

V čom spočívajú najväčšie výhody takto riešeného interiéru? A ak sú naopak aj nejaké negatíva, sem s nimi.

Najväčšie výhody spojenej kuchyne a obývačky

Spojením obývačky s kuchyňou sa zvyčajne získa otvorenejší, vzdušnejší priestor, čo je aktuálne veľmi moderné a vítané. V kuchyni je zrazu viac miesta, viac vzduchu, čo ocenia najmä gazdinky v menších panelákových bytoch.

S tým súvisí aj jednoduchší kontakt osoby v kuchyni so zvyškom rodiny alebo návštevou, ktorá sa najčastejšie zdržiava práve v obývacej izbe. A naviac, nejedna mamička a manželka privíta aj možnosť môcť si pri varení či umývaní riadu pozrieť televíziu.

Nevýhody obývačky a kuchyne v jednom – sú nejaké?

Za asi najväčšiu nevýhodu spojenej kuchyne s obývačkou možno označiť zvýšenú potrebu vetrania, nakoľko pachy z kuchyne sa dostanú doslova všade, aj do najužšej štrbinky na gauči. Mastnota a para sa však časom dostáva nielen do kuchynského nábytku, ale aj do závesov a predmetov v prepojenej obývačke, čo tiež stojí za zváženie, keď sa ešte len rozhodujete, či do toho ísť, alebo nie.

Otvorená kuchyňa je kuchyňa všetkým na očiach. Myslite na to, že čokoľvek neupratané, neodložené, riad či poloprázdne hrnce z obeda, všetko je hneď vidieť.

A v neposlednom rade je tu zvýšená hlučnosť počas varenia aj umývania riadu, nehovoriac o umývačke riadu, ktorú, ako na truc, zapnete práve počas obľúbenej rozprávky vašich detí či futbalového zápasu, ktorý sleduje manžel. Toto všetko by sa mohlo javiť ako drobné nevýhody spoločnej obývačky a kuchyne, čo vy na to?

Čiastočne spojené izby

Kompromisným riešením by mohlo byť len čiastočné odstránenie steny, prípadne môžete do kuchyne vyrezať „okno“. Dá sa to však riešiť aj inak, napríklad oddelením kuchyne od obývačky posuvnými presklenými dverami či priečkou.

Možností, ako zmodernizovať vlastné bývanie je neúrekom a jednou z nich je určite aj prepojenie kuchyne s obývačkou, to bez pochýb.