Brány sú dominantným prvkom oplotenia, ktorý vhodne dopĺňa celkový dizajn plotu. Plotové brány sú bodom určujúcim vchod a východ z pozemku alebo areálu. Medzi základné typy vstupných brán sa radia aj posuvné brány, najčastejšie využívané ako vstup pre vozidlá. Sú obľúbené pre svoju praktickosť, keďže pri otvorení zaberajú omnoho menej priestoru ako klasické jedno alebo dvojkrídlové brány.

Bývajú umiestňované k pozemkom rodinných domov, rovnako tak k firemným areálom. Inštalujú sa dva typy posuvných brán, samonosné a na koľajnici. Posuvným bránam na koľajnici sa krídlo brány pohybuje pomocou koliesok umiestnených na spodnej hrane brány po koľajnici osadenej do betónového základu pod bránou. Tieto brány môžu byť ovládané manuálne alebo pomocou motorizácie. Samonosné brány disponujú veľkou výhodou oproti bránam na koľajnici z hľadiska ich fungovania.

Krídlo samonosnej brány sa pohybuje pomocou koliesok pevne prichytených k betónovému základu a vodiaca koľajnica je pevnou súčasťou spodného rámu brány. Pri takomto konštrukčnom riešení brány je betónový základ približne len tretina z celkovej dĺžky brány. Navyše samonosným bránam nevadí sneh alebo zvýšený výskyt nečistôt, ktoré nebránia bezproblémovému fungovaniu brány. Samonosné brány je rovnako možné ovládať manuálne alebo pomocou motorizácie.