Postieľka, prebaľovací pult, komoda. Čo ďalšie by nemalo chýbať v izbičke novorodenca?

Možno aj vy, ako budúca mamička, práve riešite tento problém a rozmýšľate, čo všetko bude váš malý uzlíček potrebovať. Okrem množstva vašej lásky, starostlivosti a pocitu bezpečia snáď už len tú izbu… Ako ju však zariadiť, aby spĺňala požadované kritériá?

Bezpečnosť na prvom mieste

Majte na pamäti, že bábätko musí byť uložené na bezpečnom a pohodlnom mieste. To znamená, pri zariaďovaní jeho izbičky dbajte na to, aby neprišlo do styku s ničím, čo by ho mohlo ohroziť.

Postieľka alebo kolíska by mali byť zhotovené z vysoko kvalitných materiálov s ľahko umývateľným povrchom. Rovnako tak prebaľovací pult, ak si ho plánujete zadovážiť, kupujte len u overených výrobcov detského nábytku. A žiadne ostré hrany, na ničom!

Výber a umiestnenie detskej postieľky

Povedzme si úprimne, nie všetci čerství rodičia majú možnosť zariadiť bábätku vlastnú detskú izbičku, niektorým sa to zasa zdá príliš skoro, veď dieťatko je aj tak prvé mesiace výlučne pri mame. Čo však potrebujú všetci bez výnimky, je detská postieľka. Ako a podľa čoho ju vyberať, aby sa v nej dieťatku dobre spinkalo?

Najobľúbenejšie sú postieľky štandardnej veľkosti 140 x 70, ideálne aj s polohovacím roštom v troch výškových úrovniach, vďaka čomu posteľ doslova rastie s dieťaťom. Čo sa týka umiestnenia detskej postieľky, pozor na riziko prievanu či vypadnutia z okna, preto ju dajte ďalej od okna. Rovnako tak nie je dobré, ak na dieťatko v postieľke svieti slnko, mohlo by sa prehriať. Potenciálnym nebezpečenstvom sú aj závesy, záclony, zásuvky a rôzne káble. Nič z toho by bábätko nemalo mať možnosť z postieľky dosiahnuť.

Pokiaľ ide o matrac, radšej si zadovážte nový, máte tak istotu, že je zdravotne celkom nezávadný. Tiež sa zamerajte na to, aby bol tvrdší a penový, najlepšie s odnímateľným poťahom.

Izbička, čo porastie s dieťatkom

Drobný nábytok s novorodeneckými motívmi je bez pochýb utešený, rovnako tak štýlový prebaľovací pult, ale ak chcete izbičku pre svoje dieťatko zariadiť na dlhšie, než len na prvé mesiace jeho života, investujte skôr do multifunkčných modelov skríň i postele. Na trhu sú rozličné možnosti, aj vhodne zvolený prebaľovací pult sa tak môže po čase premeniť na praktickú komodu a rozkladacia postieľka zasa na väčšiu posteľ pre škôlkara, rátajte však s tým, že za takéto modely si trochu priplatíte.

Predovšetkým však zariaďujte izbičku vášho vytúženého dieťatka s láskou, nech sa v nej cíti od prvého okamihu ako doma.