Farby v domácnosti, dôležitý aspekt, ktorý o mnohom vypovedá. To, v akých farebných tónoch si zariadime svoj dom či byt rozhodne nie je zanedbateľné. Okrem toho, že to odzrkadľuje našu osobnosť, vplýva to i na ostatných ľudí u nás doma.

Možno ani netušíte, že vaša domácnosť pôsobí na iných nedostupne, či naopak veľmi pohostinne, a to všetko len kvôli farbám, ktoré jej dominujú. Ktorá farba teda čo značí?

Neutrálne odtiene bielej, šedej a béžovej

Biela farba, farba nevinnosti a mieru. Ak ju preferujete aj vy, vypovedá to o vás, že ste človek slobodného ducha, otvorený a sebaistý. Rovnako v interiéri pôsobí veľmi príjemne, vzdušne, opticky zväčšuje priestor a hodí sa prakticky ku všetkému. Avšak pozor na priveľa bielej, môže to pôsobiť sterilne až chladne. Tu je dobré doladiť ju teplejšími odtieňmi sivej alebo béžovej.

Výrazné farby na stenách

Ak ste vyznávačmi výrazných odtieňov na čele s červenou, mali by ste vedieť, že v interiéri by mala byť skôr doplnkovou farbou, keďže veľké plochy v tomto odtieni môžu pôsobiť agresívne. Radšej siahnite po modrej, z ktorej vyžaruje pokoj a rozhodne vás naladí príjemnejšie.

Alebo ste milovníkmi oranžovej? To je bez pochýb veľmi veselá, optimisticky pôsobiaca farba, ktorá aj vašu domácnosť urobí na počkanie vľúdnejšou.

K výrazným odtieňom patrí aj žltá, ktorá je považovaná za jednu z najoptimistickejších farieb vôbec. A keďže dobre vplýva na našu výkonnosť, nie je zlou voľbou pri zariaďovaní detskej izby či pracovne.

Pokojná zelená a hnedá verzus smutná čierna

Zelené odtiene interiérom veľmi svedčia. Nakoľko upokojujú, v domácnosti sú takto zariadené izby vhodnými miestnosťami na oddych a relax.

Podobne zemitá hnedá vyvoláva príjemné pocity. Je farbou bezpečia, pokoja a tepla. A čo už je viac, ako teplo domova, však?

Na opačnej strane stojí čierna ako farba smrti a beznádeje. O ľuďoch, ktorí ju obľubujú, sa hovorí ako o neprístupných a tajnostkárskych. Pokiaľ ide o zariadenie interiéru, v prípade, že nechcete rebelovať či odstrašovať, nemala by byť u vás dominantnou farbou, ako doplnok k niečomu veselšiemu je však vítaná. Predovšetkým kombinácia čiernej s bielou býva zárukou úspechu.