Čoraz viac slovenských domácností mení svoj tradičný vzhľad, pričom podliehajú aktuálnym trendom v zariaďovaní interiéru. Obzvlášť obľúbený je tzv. škandinávsky štýl.

Čím sa vyznačuje a čo mu dominuje?

Charakteristika škandinávskeho štýlu

Ide o špecifický štýl zariaďovania interiérov s osobitým kúzlom. Charakteristickým ho robia najmä originálne detaily, na ktorých záleží a jednoduchosť. Domácnosť zariadená v tomto štýle vďaka tomu pôsobí jedinečne, no napriek tomu neprezdobene, funkčne a útulne.

Pre škandinávsky štýl sú typické originálne, často nevšedné doplnky v podobe rozmanitých rámikov a dekoračných vankúšov.

Pokiaľ ide o farby, aj tu vládne maximálna neutrálnosť, možno až strohosť. Najtypickejšími farebnými odtieňmi sú sivá, béžová a biela, ktoré sa skvelo dopĺňajú farebnejšími drobnosťami, na ktorých škandinávsky štýl stojí. Možno siahnuť po geometrických tvaroch na koberci, obruse, vankúšoch aj obrazoch. Obľúbený je i medený detail vo forme rozmanitých doplnkov, ale i iné, menej tradičné materiály.

Čo nesmie chýbať v domácnosti zariadenej škandinávsky?

Rozhodne drevo, to by chýbať nemalo. Škandinávsky štýl je totiž špecifický všestranným využívaním dreva, a to nielen na podlahách. Má to symbolizovať spätosť s prírodou, a tak nie je ničím výnimočným, keď v škandinávsky zariadenej domácnosti natrafíte na prútený kôš alebo drevené obklady stien. Aj čoraz vyhľadávanejšie rustikálne prvky škandinávsky štýl ešte viac zvýraznia.

V škandinávskom štýle dominuje i osvetlenie. Nakoľko Škandinávci majú denného svetla o dosť menej, ako my v našich zemepisných šírkach, potrpia si na svetlách interiérových. Minimum záclon a závesov, svetlé farby a priehľadné materiály, to je gro ich domácností.

Ďalším dôležitým prvkom pre dokonalý vzhľad interiéru v škandinávskom štýle sú vhodne zvolené interiérové dvere. Ideálnou voľbou sú dvere vo svetlých drevnatých odtieňoch, ktoré úžasne ladia k výraznejším bytovým doplnkom.

Škandinávsky štýl je veľmi jednoduchý, na pohľad až strohý, a práve to z neho robí úžasný spôsob vytvorenia jedinečného, osobnými doplnkami vyzdobeného domova.